Sikeres csehországi hétvége – Barum Rally 2024

A júliusi Róma Rally-t követően a csehek leghírhedtebb versenyével a Barum Rally-val folytatódott az idei Európa-bajnokság csapatunk számára. Herczig Patrik 2022 után másodjára, míg Bertalan Márton első alkalommal vágott neki a Zlín térségében zajló aszfaltos futamnak. A verseny nem része az ERC Junior idei kiírásának, így teljes mértékben az ERC4 kategóriára fókuszálhattunk.

Az ERC4-ben összesen öt nevezőt láthattunk a listán, a nagy ellenfél a helyiek ifjú pilótája volt Daniel Polásek. A hét közepe tesztekkel telt versenyzőink számára, Bertalanék kedden, Herczigék szerdán tudták beállítani a kocsit az egyébként dobálós, javarészt rossz minőségű cseh pályákra. Herczigéknél egy nem várt szituáció is bekövetkezett még a verseny előtt, ugyanis motort kellett a csapatnak cserélnie a Peugeot-ban, amely feladatot gyorsan és sikeresen abszolváltak szerelőink.

A péntek a már jól megszokott Shakedown-nal telt, ami a legjobban Bertalanéknak sikerült, ők végeztek legelöl, de Herczigék is közel voltak a tűzhöz másodikként. Jó előjelek voltak. Aztán az esti Zlín-i városi gyorson, ami ezúttal nem volt nyúlfarknyi, hiszen majdnem 10 kilómétert kellett megtenniük a pilótáknak. Ezen is maradt a sorrend a Shakedown-hoz hasonlóan. Bertalan első, Herczig második. (Daniel Polásek lett a harmadik, nem oly messze fiainktól.)

A szombat nyolc kemény gyorsaságit tartogatott. A fő kérdőjel az egyenletben az eső érkezése vagy nem érkezése volt. Az első kör még száraz volt, de az utolsót a sorban sajnos ennek ellenére is etappá kellett nyilvánítani az ERC4-nek. A délelőtt folyamán a legmagabiztosabbak Herczig Patrikék voltak, mögöttük 16.6-ra voltak Polásekék, tőlük 1.2 másodpercre pedig Bertalan Mártonék. Gyakorlatilag már ekkor kirajzolódott, hogy ez a három páros fogja uralni a hétvégét. A második körben is csak három gyorsot tudtak menni pilótáink, hiszen a lezúduló eső következtében a nap utolsó gyorsaságiját biztonsági okokból törölték. Az addig megrendezett három gyorsasági szakaszgyőzelmein testvériesen megosztozott a három leggyorsabb versenyző, ám a nap végére Herczigék jöttek ki legjobban a csatából. Polásekék előtt 25 másodperces, míg Bertalanékkal szemben 1 perc 14 másodperces előnyt dolgoztak ki.

Bertalan Márton – Paizs Róbert a nap végén:

„Leesett az eső, mire megtaláltuk volna magunkat. Nehéz most mit mondani, hisz a bajnokság szempontjából egyáltalán nem állunk rosszul, de pont azután jött a délutáni eső, miután végre sikerült egy gyorsot nyernünk ERC4 értékékelésben! Soha nem mentem vizes körülmények között, így az első körnél is óvatosabb másodikat tudhatunk a hátunk mögött. De megcsináltuk az első napot, ERC4 értékelésben harmadik helyen állunk, így bár érzésre most nem a legjobb, panaszkodni azért még nem fogunk.”

A vasárnapi zárónapon hat szakasz várt a mezőnyre, köztük a legendás Pindula! Ezen a napon pilótáink már nem engedtek át szakaszgyőzelmet a hazai pályán szereplő Daniel Poláseknek. Herczig és Bertalan is 3-3 szakaszt zsebelt be, rendkívül meggyőző teljesítményt nyújtottak versenyzőink és navigátoraik. A végeredményt illetően nem történt változás, maradt a Herczig, Polásek, Bertalan sorrend.

Herczig Patrik – Varga Kristóf:

„Meseszerű hétvége van mögöttünk, tökéletesen működött, amit el terveztünk és felépítettünk magunkban a verseny előtt, aminek az eredménye, hogy győzni tudtunk. Leírhatatlan érzés egy ilyen katartikus versenyt így zárni. Óriási köszönet mindenkinek, aki szurkolt nekünk a hétvége során.”

Bertalan Márton – Paizs Róbert:

„ERC4 kategória 3. hely, De aminek ennél is még jobban örülünk, hogy voltak kifejezetten bíztató rész/szakaszeredményeink is!”

A verseny végeredménye ERC4:

1.             Herczig Patrik – Varga Kristóf

2.             Daniel Polásek – Zdenek Omelka        +48.1

3.             Bertalan Márton – Paizs Róbert          +1.20.4

A következő EB futam Walesben lesz! Augusztus 30. és Szeptember 1. között rendezik a Rally Ceredigion-t, amely már újra része lesz az ERC4 Junior bajnokságának is.